Magnetai – kūnai, galintys pritraukti geležį ir kai kuriuos kitus metalus.

Jie naudojami įvairiems tikslams. Magnetai yra daugelio elektros prietaisų viduje, naudojami sukant elektros variklius, gaminant elektrą.

Kiekvienas magnetas turi du polius – šiaurinį ir pietinį. N, S,

Magnetai skirstomi į du tipus: nuolatiniai magnetai ir elektromagnetai,

Nuolatiniai magnetai - taip vadinami kūnai per ilgą laiką neišsimagnetinantys.Medžiagos turinčios
tokių savybių vadinamos feromagnetikais: Fe, Ni, Co, Cr ir t.t. Šiose
medžiagose ,dėl elektronų sąveikos, susidaro skirtingai įmagnetintos
sritys. Magnetiniame lauke jų įmagnetinimai supanašėja ir visa medžiagą


tampa nuolatiniu magnetu. Medžiagos gebėjimą įsimagnetinti nusako magnetinė
skvarba μ – tai skaičius , rodantis kiek kartų jėga, kuria magnetinis
laukas veikia magnetinę rodyklę arba laidininką, kuriuo teka srovė, toje
medžiagoje yra didesnė negu vakuume. Ne feromagnetinės medžiagos praktiškai
neturi įtakos magnetiniam laukui. Feromagnetinės medžiagos daug kartų
padidina srovės magnetinio lauko jėgą, todėl naudojama gaminant
elektromagnetus, elektros variklius, generatorius, transformatorius.

 

Neodymium magnetai (NdFeb) formulė Nd2Fe14B, 

Neodymium NdFeb medžiagos sudėtis pateikta lentelėje

Pagrindiniai NdFeB elementai  Procentinė masė 
Neodymium (Nd) 29% – 32%  
Geležis (Fe) 64.2% – 68.5%  
Boronas (B) 1.0% – 1.2%  
Aliuminis (Al)   0.2% – 0.4%  
Niobiumas (Nb)   0.5% -1%  
Dysprosiumas (Dy)   0.8% -1.2%  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaip gaminami Neodymium NdFeb magnetai?

Neodymium magnetai gaminami taip: pirmausia Neodimio metalo elementas iš pradžių atskiriamas nuo rafinuotų "retųjų žemių"ang.terminas (Rare Earth)  oksidų specialioje elektrolitinėje krosnyje. Šie elementai yra lantanoidai (dar vadinami lantanidais), ir šis terminas kyla iš nedažnų oksido mineralų, naudojamų elementams izoliuoti. Nors vartojamas terminas „reta žemė“, ang.terminas (Rare Earth) tai dar nereiškia, kad cheminių elementų yra nedaug. "Retų žemės" ang.terminas (Rare Earth)  elementų yra daug, pvz. Neodimio elementas yra labiau paplitęs nei auksas. Pagrindiniai magneto elementai Neodymium (Nd), Geležis (Fe) ir Boronas (B) procentaliai paskaičiuojami ir dedami į vakuuminę indukcinę krosnį, kad susidarytų lydinys. Taip pat pridedami kiti elementai, kaip reikalaujama konkrečioms klasėms, pvz. Kobaltas, varis, gadoliniumas (Gd) ir disprozis (pvz., Atsparūs korozijai). Mišinys ištirpsta aukštoje temperatūroje. Toliau lydinys aušinamas, kad susidarytų lydinio luitai. Lydinio luitai suskaidomi vandenilio dekrepitacija (HD) arba hidrinimo disproporcijos desorbcija ir rekombinacija (HDDR), o azoto ir argono atmosferoje susmulkinami iki mikronų dydžio miltelių (maždaug 3 mikronų arba dar mažiau). Tada šie neodimio milteliai tiekiami į bunkerį sutankinimui ir sukepinimui į formas. Yra trys pagrindiniai miltelių presavimo būdai - ašinis, skersinis presavimas ir izostatinis presavimas. NdFeB milteliai sutankinami iš visų pusių. Izostatinis presavimas yra geriausias presavimo būdas, nes suteikia geriausią įmanomą neodimio, geležies ir borono magnetinį našumą. Išorinį įmagnetinimo lauką sukuria elektromagnetinė ritė, nustatyta abiejose tankinimo miltelių pusėse. Sukepinimo proceso pabaigoje atliekamas greitas greitas gesinimas, kad magnetas greitai atvėstų. Taip siekiama sumažinti nepageidaujamą „fazių“ (paprasčiau tariant, prastų magnetinių savybių). Kadangi sukepinimo procesas sukelia netolygų susitraukimą, neodimio magneto forma gali neatitikti reikiamų matmenų, atsiranda magneto paklaida.  

Kitas etapas - apdoroti magnetus iki reikiamų nuokrypių. Standartinės magneto matmenų tolerancijos yra +/- 0,1 mm. Apdorojus galutinius magneto matmenis, neodimio magnetas padengiamas apsaugine danga. Paprastai tai yra Ni-Cu-Ni danga, bet gali būtų ir kiti padengimo variantai, auksas, sidabras, titano nitridas (TiN)  epoxydas, teflonas PTFE ,  ir kitos dangos. Užbaigus padengimą, magnetas  įmagnetinamas. Neodimio magnetas dedamas į solenoidinę ritę ir įmagnetinimas, kad laukas būtų bent 3 kartus didesnis už magneto Hci vertę. Toliau atliekami kokybės kontrolės patikrinimai, atliekami matavimai, pakuojami klientams.

Magneto sukibimo jėga ir poslinkio jėga, arba kodėl mano magnetas neatlaiko didžiausio svorio?

Didžiausias svoris, kurį magnetas gali išlaikyti ant tam tikro paviršiaus, skiriasi priklausomai nuo jėgos taikymo krypties.
Mūsų nurodyta sukibimo jėga taikoma laikymo stiprumui vertikaliai kontaktinio paviršiaus atžvilgiu.
Jei laikymo stipris veikia lygiagrečiai kontaktiniam paviršiui poslinkio šlyties kryptis), didžiausia jo reikšmė yra daug mažesnė (apie 15-25 % nurodytos sukibimo jėgos).